راهنمای نصب Microsoft Power BI Mobile

راهنمای نصب Microsoft Power BI Mobile

نوشته شده توسط: تیم فنی نیک آموز
۰۳ بهمن ۱۴۰۲
زمان مطالعه: 10 دقیقه
۵
(۴)

نصب Power BI در موبایل به شما این امکان را می‌دهد که در هرلحظه و هرموقعیت مکانی مختلفی، به گزارش‌ها و داشبوردهای خود دسترسی داشته باشید. به این ترتیب، شما می‌توانید به‌صورت بلادرنگ و براساس داده‌ها، تصمیمات آگاهانه و اصولی برای سازمان اتخاذ کنید. در مقالات پیشین، تفاوت های کلیدی Power BI و Excel و همچنین مراحل دانلود و نصب Power BI روی ویندوز آموزش داده شدند تا شما با مطالعه آن‌ها، با مزیت‌ها و نحوه کار با این ابزار آشنا شوید. اکنون در این مقاله قصد داریم نحوه نصب Power BI روی موبایل (سیستم عامل اندروید و iOS) را آموزش دهیم.

دوره آموزشی طراحی داشبورد با Power BI Desktop نیک آموز

Power BI چیست؟

Power BI یک ابزار تجزیه و تحلیل و هوش تجاری (‌Business Intelligence) است که به کاربران امکان بصری‌سازی و همچنین، به اشتراک‌گذاری بینش‌های حاصل از داده‌ها را می‌دهد. با استفاده از Power BI ، قابلیت‌هایی مانند اتصال به منابع داده (Data Sources) مختلف، تبدیل و پالایش داده‌ها، پاک‌سازی آن‌ها و ساخت گزارش‌ها و داشبوردهای تعاملی فراهم خواهد شد. نرم افزار Power BI به طور گسترده برای تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها، هوش تجاری و فرآیندهای مربوط به تصمیم‌گیری، مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه‌بر موارد مذکور، امکان نصب Power BI در موبایل و دسترسی سریع به داشبوردها و گزارش‌ها وجود دارد.

مزایای Power BI

مزیت های نرم افزار Power BI Desktop عبارتند از:

  • پشتیبانی از دیتاسورس‌های مختلف (ازجمله پایگاه داده، فایل‌های اکسل، وب سرویس‌ها و سایر موارد)
  • امکان تبدیل و پاک‌سازی داده‌ها پیش از Import کردن در مدل Power BI
  • قابلیت نصب Power BI در موبایل و امکان دسترسی به گزارش‌ها و داشبوردها
  • رابط کاربرپسند و جذاب و همراه با امکان Drag and Drop
  • توانایی یکپارچه‌سازی آن با اکوسیستم مایکروسافت
  • ارائه قابلیت استقرار On-premise و همچنین، مبتنی‌بر فضای ابری (Cloud-Based)
  • پشتیبانی از کوئری‌های زبان طبیعی (Natural Language)
  • حاوی ویژگی‌های امنیتی مناسب (شامل رمزگذاری داده‌ها، کنترل دسترسی Role-Based و …)

مزایای Power BI

 

چرا نصب Power BI در موبایل اهمیت دارد؟ 

نصب Power BI در موبایل ، مزیت‌هایی به‌همراه دارد که در این بخش به آن‌ها اشاره خواهد شد. 

دسترسی از راه دور به داده‌ها

با نصب Power BI در موبایل ، می‌توانید در هر محیط و هر زمانی، به گزارش‌ها و داده‌های تجاری دسترسی داشته باشد. این انعطاف‌پذیری به طور خاص برای آن گروه از مشاغل مناسب است که باید در زمان‌های مختلف، تصمیمات مبتنی‌بر داده‌ها اتخاذ کنند.

نظارت بلادرنگ

کاربران به واسطه نصب Power BI در موبایل ، امکان نظارت بلادرنگ بر «شاخص‌های کلیدی عملکرد» (KPI) و به‌روزرسانی‌ها مربوط به داده‌ها را دارند. این قابلیت برای مدیران اجرایی حائز اهمیت است؛ زیرا این افراد به بینش‌های دقیق و به‌روز نیاز دارند.

داشبوردهای تعاملی

داشبوردهای Power BI به‌صورت تعاملی و جذاب در دسترس شما هستند و می‌توان با دسترسی به نسخه موبایل Power BI ، این داشبوردها را مشاهده کرد. با نصب Power BI روی موبایل ، اموری همچون Drill Down به نقاط داده مشخص، فیلترسازی داده‌ها و تعامل با امکانات تصویرسازی فراهم می‌شود. تمامی این موارد، در بهبود تجربه کاربری (UX) مؤثر هستند.

امکان تعامل و به اشتراک گذاری

در صورتی که کاربر بخواهد داشبوردها و گزارش‌ها را با سایر همکاران یا مشتریان به اشتراک بگذارد، این امکان وجود دارد که با نصب Power BI در موبایل ، این فرآیند را تسهیل ببخشد. به این ترتیب، این اطمینان به وجود می‌‌آید که ذی‌نفعان به آخرین اطلاعات دسترسی داشته باشند و به‌دنبال آن، بهبوداتی در نحوه تعامل و تصمیم‌گیری ایجاد شود.

دریافت نوتیفیکشن و دسترسی آفلاین

می‌توان نسخه موبایل پاور بی آی را به گونه‌ای تنظیم کرد که برای رویدادها و تغییرات مهم ایجادشده در داده‌ها، به شما نوتیفیکیشن نشان دهد. درحقیقت، کاربران می‌توانند براساس شرایط خاص، پیام هشدار و عبور از حد آستانه دریافت کنند تا بدین طریق، در شرایط بحرانی به‌صورت بلادرنگ در جریان امور قرار بگیرند. علاوه‌بر این، با نصب Power BI در موبایل ، می‌توانید به‌صورت آفلاین به داشبوردها و گزارش‌های خاصی دسترسی داشته باشید.

افزایش کارایی

زمانی به قابلیت دسترسی به یک ابزار هوش تجاری روی موبایل فراهم باشد، افراد می‌توانند به‌سرعت و به‌صورت بلادرنگ به تصمیم‌گیری بپردازند. این موضوع، به افزایش کارایی و چابکی در مواجه با چالش‌های تجاری منجر خواهد شد.

تا این بخش از راهنمای نصب Power BI در موبایل ، به مقدماتی از این نرم افزار هوش تجاری پرداختیم. حال در ادامه قصد داریم نحوه نصب Power BI در اندروید را مورد بررسی قرار دهیم.

 

چرا نصب Power BI در موبایل اهمیت دارد؟ 

 

مراحل نصب Power BI در اندروید

برای نصب Power BI در اندروید ، اقدامات زیر را انجام دهید:

دانلود و نصب Power BI

در مرحله اول، لازم است اپلیکیشن Microsoft Power BI را از Google Play یا کافه بازار دانلود کنید. توجه شود که شما می‌توانید پاور بی آی را روی چند دستگاه مختلف با سیستم عامل اندروید، استفاده کنید؛ البته باید سیستم عامل شما Android 8.0 یا نسخه‌های بالاتر باشد. پس از اتمام فرآیند دانلود، فرایند نصب Power BI را آغاز کنید.

 

دانلود و نصب Power BI

 

ثبت نام در Power BI Service

 شما می‌توانید با مراجعه به Power BI Service و درج ایمیل خود، روند ثبت نام را آغاز کنید. با این کار، این امکان فراهم می‌شود که ساخت و ذخیره‌سازی گزارش‌ها و داشبوردها به‌همراه حساب کاربری خودتان انجام شود. پس از ایجاد حساب کاربری، می‌توانید ازطریق موبایل خود، وارد اپلیکیشن Power BI شوید و از هر نقطه‌ای از دنیا، به داشبوردها دسترسی داشته باشید.

 

اجرای Power BI و ورود اطلاعات کاربری

 

اجرای Power BI و ورود اطلاعات کاربری

تا این مرحله، نصب Power BI در موبایل و ایجاد حساب کاربری Power BI Service انجام شده‌اند. حال با مراجعه به منوی موبایل خود و کلیک روی آیکون مربوط به Power BI، این نرم افزار را باز کنید. به منظور ورود به Power BI ، روی بخش مربوط به آن کلیک و اطلاعات ورود به حساب کاربری خود را وارد کنید. توجه کنید که در این بخش امکان ورود به Reporting Service برای بررسی گزارش‌ها و KPI ها وجود دارد.

 

ثبت نام در Power BI Service

 

بررسی سمپل های Power BI و Reporting Service

تنها با نصب Power BI در موبایل ، مزیت‌هایی همچون مشاهده و تعامل با Sample های پاور بی آی و سرویس‌های ایجاد گزارش فراهم می‌شوند. البته بدون ساختن حساب کاربری نیز امکان بهره‌مندی از قابلیت‌های مذکور را خواهید داشت. برای دسترسی به Sample ها، گزینه More Options را انتخاب کنید و از Navigation Bar، روی Samples کلیک کنید.

 

بررسی سمپل های Power BI و Reporting Service

 

مراحل نصب Power BI در iOS

مشابه سیستم عامل اندروید، امکان نصب Power BI در موبایل هایی با سیستم عامل iOS نیز فراهم شده است. با نصب Power BI ، مشاهده و تعامل با داشبوردهای داخلی و مبتنی‌بر فضای ابری برای اعضای سازمان بهبود می‌یابند.

گام‌های لازم برای نصب Power BI در iOS به شرح زیر است:

دانلود و نصب Power BI در موبایل (iOS)

روی iPad یا آیفون خود، اپ استور را باز کرده و نرم افزار Power BI را دانلود کنید.

 

دانلود و نصب Power BI در موبایل (iOS)

 

شما می‌توانید اپلیکیشن Power BI را روی هر دستگاهی اجرا کنید که دارای iOS 15.0 یا نسخه‌های بالاتر است. روی دکمه Get کلیک کنید تا فرآیند نصب Power BI در موبایل شما آغاز شود.

 

دانلود و نصب Power BI در موبایل (iOS)

 

ثبت نام در Power BI Service

اگر تابه‌حال در Power BI Service ثبت نام نکرده‌اید، کافیست به سایت Power BI مراجعه کرده و روی دکمه Try For Free کلیک کنید.

 

ثبت نام در Power BI Service

 

در این مرحله، یک صفحه مشابه زیر در مرورگر شما نمایش داده می‌شود.

 

اجرای نرم افزار Power BI و درج اطلاعات کاربری

 

اجرای نرم افزار Power BI و درج اطلاعات کاربری

روی دستگاه iOS خود، اپلیکیشن Power BI را باز کنید و تب Power BI را انتخاب کنید. حال اطلاعات مربوط به حساب کاربری خود را وارد کنید تا بتوانید از این ابزار هوش تجاری روی موبایل خود بهره‌مند شوید. 

 

اجرای نرم افزار Power BI و درج اطلاعات کاربری

 

بررسی Sample های Power BI و Report Service ها

مشابه نصب Power BI روی موبایل‌های اندرویدی، در این گام می‌توانید با انتخاب More Options و انتخاب گزینه Samples، به نمونه‌های موجود در این App دسترسی داشته باشید. شایان ذکر است که بدون ورود به حساب کاربری، امکان مشاهده و تعامل با سمپل‌های پاور بی آی و Report Service ها وجود دارد.

 

بررسی Sample های Power BI و Report Service ها

 

کلام آخر: راهنمای نصب Power BI در موبایل

نصب Microsoft Power BI Mobile ، قابلیت‌های هوش تجاری را برای کسب و کار گسترش می‌دهد. این ابزار، به کاربران این امکان را می‌دهد که به‌طور مؤثر تعامل داشته باشند و صرف نظر از موقعیت جغرافیایی، تصمیمات مناسبی را برای سازمان اتخاذ کنند. به‌طور کلی، این ابزار هوش تجاری، با تسهیل روش دسترسی، چابکی و تسریع فرآیندها را برای کسب و کار به ارمغان می‌‌آورد و یادگیری چگونگی کار با آن، برای شما مفید خواهد بود.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۵ / ۵. از مجموع ۴

اولین نفر باش

title sign
برچسب ها
title sign
دانلود مقاله
راهنمای نصب Microsoft Power BI Mobile
فرمت PDF
13 صفحه
حجم 0/8 مگابایت
دانلود مقاله
title sign
معرفی نویسنده
تیم فنی نیک آموز
مقالات
239 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
تیم فنی نیک آموز
پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران