Html5 چیست و چه فرقی با html دارد؟

Html5 چیست و چه فرقی با html دارد؟

نوشته شده توسط: تیم فنی نیک آموز
۰۶ شهریور ۱۴۰۰
زمان مطالعه: 18 دقیقه
۰
(۰)

مقدمه

HTML رایج ترین زبان نشانه گذاری ابرمتن می باشد. در واقع زبان استاندارد صفحات وب است. سیستمی که برای پردازش، تعریف و ارائه متن با جاسازی برچسب و حاشیه نویسی متن در فایل های سبک طراحی شده تا دستکاری متن برای رایانه آسان شود. در سال ۲۰۱۴، به روزرسانی این زبان نشانه گذاری با عنوان HTML5 منتشر شد. اما HTML5 چیست؟ تفاوت بین HTML و HTML5 چیست؟ در این مقاله، ما به این سال پاسخ خواهیم داد.

HTML5 چیست؟

HTML5 پنجمین نسخه از نسخه ۱.۰ HTML با پشتیبانی از برچسب ها و ویژگی های بیشتر است. از نظر فنی آن را نسخه HTML 5.0 می نامند، اما در زبان عامیانه آن را HTML5 می نامند.
آخرین نسخه مرورگر ها مانند Safari ، Opera ، Chrome و Firefox از همه ویژگی های HTML5 پشتیبانی می کنند. یک توسعه دهنده وب می تواند از HTML5 برای توسعه سایت های عکس، انجمن های وب و برنامه های نقشه برداری پیشرفته استفاده کند. فرم کامل HTML5 زبان نشانه گذاری ابرمتن ۵ است.
در HTML5 نوشتن کد بسیار آسان تر و سریع تر از نسخه های قبل شده است. HTML5 بسیار پویا تر است و شامل عناصر چند رسانه ای می باشد و برنامه ها را بطور تصویری و صوتی پشتیبانی می کند و حتی می توانید با آن بازی یا انیمیشن بسازید.

به عبارت دیگر، HTML5 به طور کامل قادر به انجام کارهایی است که قبلاً برای انجام آن ها نیاز به استفاده از ابزار های قدیمی مانند: JavaScript ، Flash یا Silverlight داشتید. این بدان معناست که سایت شما ایمن تر خواهد بود و کمتر در معرض سوء استفاده مهاجمان قرار می گیرد.
می توان گفت که HTML5 دیگر فقط یک سازنده وب سایت نیست، بلکه به تنهایی یک برنامه ساز کامل می باشد.

تفاوت بین HTML و HTML5

در ادامه مهم ترین تفاوت های بین HTML و HTML5 را بررسی می کنیم:

  •  در HTML، ویدئو و صدا پشتیبانی نمی شود، در حالی که در HTML5، ویدئو و صدا در آن ادغام می شوند.
  •  HTML تقریباً با همه مرورگر ها سازگار است، اما HTML5 توسط اکثر مرورگر های مدرن مانند Firefox ، Mozilla ، Chrome و غیره پشتیبانی می شود.
  • در HTML، جاوا اسکریپت و رابط مرورگر در یک موضوع اجرا می شوند، ولی در HTML5، ما می توانیم JavaScript را در پس زمینه با کمک API در موضوعات مختلف اجرا کنیم.
  •  در HTML، گرافیک بردار با کمک ابزار های دیگر مانند Silver light ، Flash و غیره پشتیبانی می شود، در حالی که در HTML5، گرافیک برداری به طور پیش فرض پشتیبانی خواهد شد و دارای بوم و SVG داخلی است.
  •  در HTML5 تگ اپلت که برای نمایش اپلت ها استفاده می شود حذف شده است و یک تگ شی معرفی شد، اما در HTML، تگ اپلت استفاده می شود.
  •  در HTML، تگ <a> به عنوان لنگر برای اشاره به پیوند استفاده می شد، در حالی که در HTML5، تگ <a> فقط به عنوان هایپرلینک مورد استفاده است.
  •  در HTML، تگ <acronym> برای نمایش اختصار استفاده می شد، در حالی که در HTML5، این تگ با تگ <abbr> جایگزین شده است، ولی برای همان منظور استفاده خواهد شد.
  •  HTML قادر به مدیریت syntax نادرست و سایر خطا ها نیست، ولی HTML5 قادر به مدیریت خطا ها می باشد.
  • در HTML5، تگ <table> می تواند فقط یک حاشیه ویژگی داشته باشد و مقدار باید صفر یا یک تعریف شود، در حالی که در HTML، ما می توانیم ویژگی های زیادی داشته باشیم.
  •  در HTML، ارتباط بین سرویس گیرنده و سرور با استفاده از جریان و ترکیب طولانی اتفاق می افتد؛ زیرا از سوکت ها پشتیبانی نمی کند. اما HTML5 از سوکت وب پشتیبانی می کند که از طریق آن، ارتباط کامل دو طرفه بین مشتری و سرور امکان پذیر است.

مزایای HTML5 در مقابل HTML برای توسعه دهندگان وب چیست؟

HTML5 می خواهد توسعه دهندگان هنگام طراحی وب سایت، از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار باشند. برای این منظور، در این بخش از مقاله تفاوت بین HTML و HTML5 ، پیشرفت های قابل توجهی را که باید به آن ها توجه کنید، توضیح می دهیم:

۱- مدیریت خطای مداوم

اکثر مرورگر ها از تجزیه و تحلیل کد HTML که از نظر ساختاری نادرست باشد، پشتیبانی می کنند. با این حال، تا چند سال پیش، هیچ فرآیند استانداردی برای رسیدگی به این امر وجود نداشت.
این بدان معناست که توسعه دهندگان مرورگر مجبور بودند آزمایشات سند HTML نادرست را در مرورگر های مختلف انجام دهند تا از طریق مهندسی معکوس فرآیند های بهبود خطا را ایجاد کنند.
مدیریت خطای ثابت در HTML5 تفاوت زیادی در این زمینه ایجاد کرده است. الگوریتم های تجزیه بهبود یافته که در HTML5 استفاده می شوند، باعث میزان قابل توجهی صرفه جویی در هزینه و زمان می شوند.

۲- معنا شناسی بهبود یافته برای عناصر

نقش های معنایی عناصر مختلف موجود در HTML، بهبود یافته است.
بخش، مقاله، nav و header عناصر جدیدی هستند که جایگزین بسیاری از عناصر div قدیمی شده اند که انجام اسکن اشتباه را کم تر خواهد کرد، زیرا عناصر ساده تر هستند.

۳- پشتیبانی پیشرفته از ویژگی های برنامه وب

یکی از اهداف اولیه HTML5 این است که به مرورگر های وب اجازه دهید به عنوان بستر های برنامه عمل کنند. بنابراین، کنترل بیشتری بر عملکرد وب سایت های خود در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد. در گذشته، توسعه دهندگان مجبور به استفاده از راه حل ها بودند زیرا بسیاری از فناوری های سمت سرور و افزونه های مرورگر وجود نداشت.
در حال حاضر، نیازی به استفاده از راه حل مبتنی بر جاوا اسکریپت یا Flash (همانطور که قبلاً در HTML4 انجام شده بود) وجود ندارد؛ زیرا عناصری در HTML5 وجود دارند که همه عملکرد ها را ارائه می دهند.

۴- وب موبایل راحت تر ساخته شده است

استفاده هرچه بیشتر از تلفن های هوشمند در طول دهه گذشته در حال رشد بوده است و این امر باعث نیاز به بهبود استاندارد های HTML شده است.
کاربران نهایی می خواهند در هر زمان از طریق هر نوع دستگاه تلفن همراه، به منابع وب دسترسی داشته باشند. به عبارت دیگر، داشتن وب سایت یک الزام است. خوشبختانه، HTML5 پشتیبانی از تلفن همراه را بسیار ساده تر کرده؛ زیرا می تواند به دستگاه های تلفن همراه الکترونیکی کم مصرف مانند تبلت ها و تلفن های هوشمند رسیدگی کند.

۵- عنصر بوم (The Canvas Element)

یکی از هیجان انگیز ترین ویژگی های HTML5 عنصر <canvas> است که به شما امکان می دهد اجزای گرافیکی مختلف مانند: جعبه ها، دایره ها، متن و تصاویر را ترسیم کنید.
با توجه به اینکه استفاده از HTML5 برای ترسیم گرافیک با استفاده از رنگ ها و اشکال مختلف از طریق اسکریپت ها (به عنوان مثال: جاوا اسکریپت) چقدر راحت خواهد بود، بنظر می رسد که این زبان Flash را کاملاً منسوخ می کند. با این حال، فراموش نکنیم که عنصر <canvas> فقط یک محفظه گرافیکی است.

نتیجه‌گیری

امیدوارم پس از مطالعه این مقاله در مورد تفاوت بین HTML و HTML5 ، مقایسه این دو و تصمیم گیری در موردشان برایتان آسان تر شده باشد.
HTML5 برای توسعه دهندگان وب مفید خواهد بود زیرا قابلیت های زیادی مانند پشتیبانی از ویدئو و صدا، برچسب های جدید و عناصر را ارائه می دهد. W3C همچنین اعلام کرد که به روز رسانی آینده HTML5 بر ابزار های حفظ حریم خصوصی متمرکز خواهد شد. به تدریج همه توسعه دهندگان وب به سمت HTML5 حرکت می کنند زیرا دارای مشخصات بیشتری نسبت به نسخه قبلی یعنی HTML است.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۰ / ۵. از مجموع ۰

اولین نفر باش

title sign
معرفی نویسنده
تیم فنی نیک آموز
مقالات
256 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
تیم فنی نیک آموز
پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران

وبینار رایگان SQL Server؛ مسیری به سوی فرصت‌های شغلی بی‌شمار       پنج‌شنبه 30 فرودین ساعت 15
ثبت نام رایگان
close-image