نحوه تنظیم فرمت نوع داده در Power BI

نحوه تنظیم فرمت نوع داده در Power BI

نوشته شده توسط: تیم فنی نیک آموز
۱۷ شهریور ۱۴۰۰
زمان مطالعه: 22 دقیقه
۲
(۱)

مقدمه نحوه تنظیم فرمت نوع داده در Power BI

یکی از مهمترین مواردی که معمولاً در کار با نرم افزار Power BI با آن مواجه می‌ شویم بحث فرمت اعداد و نحوه نمایش آنهاست. در این مقاله به آموزش نحوه تنظیم فرمت نوع داده در Power BI خواهم پرداخت. پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.
روش ‌های مختلفی برای تغییر ظاهر گزارش‌ ها در Power BI وجود دارد. گاهی فرمت ‌دهی داده ‌ها در ستون ‌ها به شکل نامنظم قرار می ‌گیرند، Power BI دارای ابزارهایی است که می‌ تواند جداول چند ستونی را به مجموعه داده ‌هایی تبدیل کند که قابل استفاده باشند.

ابزارهای Formatting ساده ‌ترین راهکار ممکن برای این هدف هستند و می ‌توان از آنها به عنوان ابزاری برای اعمال تغییرات سریع در ظاهر داشبوردهای مدیریتی Power BI بهره برد. در واقع با فرمت ‌دهی درست داده ‌ها در Power BI، طبقه بندی و شناسایی آن داده ها برای این ابزار آسان شده و کاربر به راحتی می ‌تواند از آنها استفاده نماید.
برای تغییر تم و ایجاد فونت فارسی می‌ توانید به روش زیر عمل کنید و برای تغییرات دیگر می ‌توانید با تعمیم دادن این روش ‌ها از آنها بهره ببرید

تغییر در فرمت داده در Power BI

در نرم افزار Power BI می‌ توانیم نمایش اطلاعاتی مانند اعداد، نمودارها، جداول و غیره را تغییر و شخصی سازی کنیم و ظاهر آن را از هر لحاظ مثل رنگ، فونت، واحد اعداد و . . . به دلخواه تنظیم کنیم.
به عنوان مثال می ‌خواهیم در نمودار، میزان فروش بر روی ستون ‌ها نیز نشان داده شود، پس بر روی نمودار، کلیک می ‌کنیم و Data Table را فعال می‌کنیم.
از قسمت Display units یکی از واحد شمارش اعداد را که شامل موارد زیر است را انتخاب می ‌کنیم.

 •  None
 •  Auto
 •  Thousands
 •  Millions
 •  Billions
 •  Trillions

با انتخاب گزینه None، خود عدد نشان داده می ‌شود.
از بخش FORMATING در سربرگ بالایی می ‌توانید نوع داده، تعداد رقم اعشار، جدا کردن اعداد به صورت سه رقم سه رقم با استفاده از کاما، آنها را تغییر دهید

دوره آموزشی Power BI نیک آموز

تغییر در Theme Power BI

Theme ها ترکیب رنگ، مجموعه Icon ها، اندازه، رنگ و نوع فونت ‌ها و … را نشان می ‌دهند.
برای این کار می ‌توانید از گالری Power BI یک Theme به دلخواه و سلیقه خود دانلود نمایید. همچنین انواع تم ‌ها را می‌ توانید در آدرس زیر مشاهده و دانلود کنید.

https://community.powerbi.com/t5/Themes-Gallery/bd-p/ThemesGallery

 پس از دانلود Theme از آدرس بالا، فایل آن را که در فرمت json یا javaScript Object Notation است را با یک ویرایشگر متن باز کنید. می ‌توانید از نرم ‌افزارهایی مانند Notepad، Notepad++ و … استفاده کنید.
پس از آن می ‌توانید بخش‌ هایی از فایل JSON را که در آن نوع فونت مشخص شده است را اصلاح و تغییر دهید.
سپس تغییرات فایل را ذخیره کنید و وارد محیط گزارش خود در Power BI شوید و از قسمت View و یا Home (بسته به ورژن Power BI) Theme مورد نظر را از آدرس دخیره شده فراخوانی نمایید.
به طور کلی هنگامی که داده ‌ای در نرم افزار Power BI بارگذاری می‌ شود، Power BI نوع داده هر ستون را تشخیص می دهد. اما در برخی موارد ممکن است دچار اشتباه در تشخیص داده ‌ها شود. که در این حالت می ‌توانید از گزینه تغییر نوع داده در Power BI استفاده کنید

نحوه تغییر نوع داده ستونی در Power BI

در گام اول برای تغییر نوع هرکدام از ستون ها، بر روی گزینه Edit Queries در تب Home کلیک کنید.
در این حالت پنجره ی جدیدی به نام Power Edit Query باز می شود.
حال برای تغییر نوع داده می‌ توانید به یکی از ۳ روش زیر اقدام کنید.

 • روش اول:

ستون مورد نظر را انتخاب کنید و بر روی گوشه سمت چپ سر تیتر آن ستون کلیک نمایید.
با کلیک کردن بر آن لیستی کشویی از انواع نوع داده باز می شود که می‌ توانید نوع داده ای که مناسب داده های آن ستون است را انتخاب کنید.
پس از آن پیغامی ظاهر می شود. بر روی گزینه Replace Current کلیک کنید. با کلیک بر آن فرمت آن ستون تغییر می ‌یابد.

 • روش دوم:

ستونی را که می خواهید نوع داده های آن تغییر کند را انتخاب کنید.
به تب Home رفته و بر روی گزینه Data Type کلیک کنید. در این حالت لیستی از انواع فرمت های داده نشان داده می ‌شود.
فرمت مورد نظر را انتخاب کنید و بعد از ظاهر شدن پیغام، گزینه Add New Steps را انتخاب کنید. این بدین معنی است که تغییراتی که اعمال می شود در بخش Applied Steps نشان داده می شود. و نوع داده آن ستون تغییر می‌ کند.

 • روش سوم:

پس از انتخاب ستونی که می‌ خواهید نوع داده‌ های آن تغییر کند، بر روی آن راست کلیک کنید.
از منوی باز شده روی گزینه Change Type کلیک کرده و نوع داده ای را که می خواهید انتخاب کنید.
از تب Home گزینه Close & Apply را برای اعمال تغییرات داده شده انتخاب کنید.

نحوه تبدیل ردیف به ستون و یا ستون به ردیف در Power BI

با استفاده از Transpose در Query Editor، می ‌توانید ردیف‌ را به ستون و یا ستون را به ردیف تبدیل کنید. و پس از شکل گیری جدول به راحتی در Power BI کار کنید.

فرمت‌دهی شرطی (Conditional formatting) در Power BI

با استفاده از فرمت دهی شرطی می ‌توانید برای جداول (Table) رنگ سلول سفارشی را بر اساس مقادیر سلول یا فیلدهای دیگر مشخص کنید. برای این کار کافی است از قسمت Fields در قاب Value، با راست کلیک کردن گزینه Conditional formatting را انتخاب کنید. البته توجه داشته باشید فرمت دهی شرطی برای فیلدهای موجود در بخش Values قابل اجرا است.
این گزینه دارای سه بخش است که عبارتند از Background color scales، Font color scales و Data bars می ‌باشد که در ادامه به توضیح هر یک از آنها می ‌پردازیم.
برای حذف Conditional Formatting کافی است با کلیک راست بر روی فیلد و انتخاب گزینه Remove Conditional Formatting و سپس انتخاب نوع فرمت‌ مورد نظر، آن را حذف کنید.

 • تغییر رنگ پس ‌زمینه با استفاده از گزینه Background color scales

با انتخاب گزینه Background color scales از تب Conditional formatting، کادری باز می‌ شود که می ‌توانید از قسمت Color base on فیلد دلخواه را انتخاب کنید.
همچنین می ‌توانید از قسمت Summarization نوع عملیات اعمال ‌شده بر روی فیلد انتخابی را نیز مشخص کنید.
فیلد انتخابی در Apply color to مشخص‌ است. علاوه بر این ها می توانید فرمت‌دهی شرطی را به فیلدهای متن و تاریخ نیز اعمال کنید.
برای استفاده از طیف رنگ، کافی است تیک Color By Rules را بردارید. هنگامی‌که گزینه Color By Rules را انتخاب می ‌کنید، می ‌توانید یک یا چند محدوده را برای داده‌ های خود وارد کنید و برای هرکدام رنگی را انتخاب نمایید. توجه داشته باشید هرکدام از محدوده ‌ها با شرط if value، and و سپس رنگ انتخابی شروع می ‌شوند.
در نتیجه سلول‌ های موجود در جدول بسته به اینکه با اعمال شرط در کدام Range قرار می‌ گیرند با رنگ انتخاب ‌شده نشان داده می ‌شوند.
همچنین با انتخاب Minimum و Maximum می‌ توانید مقادیر و رنگ آن ‌ها را نیز تنظیم کنید. و یا با انتخاب کادر Diverging، می ‌توانید یک مقدار اختیاری را تنظیم کنید.

 •  تغییر رنگ فونت با استفاده از گزینه Font Color Scales

با انتخاب Conditional Formatting و سپس Font Color Scales، کادری نمایش داده می‌ شود که شبیه Background color scales است، تنها تفاوت آن این است که به‌ جای تغییر رنگ پس زمینه سلول، رنگ فونت را عوض می‌ کند.

 •  نوارهای داده Data bars

انتخاب Data bars از Conditional Formatting پنجره ‌ای را باز می ‌کند که اگر Show Bar only انتخاب شود، سلول جدول فقط نوار را نشان می ‌دهد و اگر این گزینه انتخاب نشود سلول جدول هم نوار و هم مقدار را نشان می‌ دهد.
می ‌توانید از یک مقدار (Measure) یا یک ستون (Column) که مشخصه یک رنگ است استفاده کنید و آن رنگ را به پس‌زمینه رنگ متن یک جدول یا یک ماتریس اعمال کنید. همچنین می‌توانید یک منطق دلخواه برای یک فیلد مشخص ایجاد کرده و رنگ موردنظر برای پس‌ زمینه را به آن اعمال کنید.

ایجاد visuals در Power BI

پس از تغییر و تبدیل و پاکسازی داده ‌ها در Power BI می‌ توانید شروع به ایجاد visuals کنید.
با استفاده از پنجره Visualizations، می ‌توانید رنگ ها یا محورها را شخصی سازی کنید، فیلتر ها را اعمال کنید، زمینه ها و فیلد های مختلف اضافه کنید و موارد دیگر را انجام دهید. کافی است از قسمت Microsoft Power BI Desktop حالت نمایش Report را باز کنید. این تب دارای پنج زمینه اصلی است که عبارتند از:

 •  نوار (Ribbon): نشان دادن وظایف کلی و شایع در ارتباط با گزارش ها.
 •  حالت نمایش گزارش (Report View) یا بوم نقاشی (canvas): ایجاد و مرتب کردن visualizations.
 •  Pages Tab: انتخاب یا اضافه کردن صفحات گزارش.
 •  Visualizations: سفارشی کردن رنگ یا محورها، اعمال فیلترها و غیره.
 •  پنجره Fields: اضافه کردن عناصر و فیلترهای query بر روی Report view یا به بخش Filters از پنجره Visualizations.

با کلیک کردن روی فلش کوچک در امتداد لبه پنجره‌های Visualizations و Fields، می ‌توان پنجره را تا فضای بیشتری در Report View برای ساخت تصاویر جالب ‌تر گسترش داد.
شما می‌ توانید این تغییرات را امتحان کنید. همه این تغییرات بسیار جالب‌ هستند، سریعاً اعمال می شوند و به راحتی می توانید تغییرات را Undo کنید.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۲ / ۵. از مجموع ۱

اولین نفر باش

title sign
دانلود مقاله
نحوه تنظیم فرمت نوع داده در Power BI
فرمت PDF
5 صفحه
حجم 1 مگابایت
دانلود مقاله
title sign
معرفی نویسنده
تیم فنی نیک آموز
مقالات
256 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
تیم فنی نیک آموز
پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران

  • مقاله عالی بود.ممنون از تیم فنی نیک آموز

وبینار رایگان SQL Server؛ مسیری به سوی فرصت‌های شغلی بی‌شمار       پنج‌شنبه 30 فرودین ساعت 15
ثبت نام رایگان
close-image