Data backup و Workspace Retention در OLAP Tabular

Data backup و Workspace Retention در OLAP Tabular

نوشته شده توسط: حمید دوست پرور
۰۵ آبان ۱۳۹۹
زمان مطالعه: 4 دقیقه
۰
(۰)

مقدمه

از سال ۲۰۱۶ دو نوع WorkSpace برای کارمان در تبولار می‌توانیم تعریف کنیم، Integrated Workspace و Explicit Workspace Server که همان SSAS Tabular منظورمان است، پیش تر فقط نوع دوم ممکن بود. حالت اول برای زمانی است که شما می‌خواهید مستقلا بدون نیاز به ارتباط با SSAS در فضای Visual Studio مدلسازی کنید، در این زمان SSDT یک سرویس آنالیز Integrate شده با اعتبار کاربری که Visual Studio را اجرا کرده برای پروژه شما به اجرا در می‌آورد.
اما موضوع امروز ما در حالتی است که Workspace رو بخواهیم روی SSAS به شکل Explicit Workspace Server بالا آورین. می‌خواهیم در مورد دو Property جالب در این حالت صحبت کنیم. در قسمت Solution Explorer روی مدل خودتان Property بگیرید مطابق تصویر زیر.در حالت Integrated طبیعتا این دو مورد که مشخص کردیم فعال نخواهند بود.
چنانچه گزینه Data Backup رو فعال کنید مثل تصویر زیر
به شما این امکان داده می‌شود که هر زمان در پروژه خود تغییری ایجاد کنید و Save کنید یک بکاپ از دیتابیسی که برای Workspace ساخته شده گرفته شود. طبیعتا فعال کردن این گزینه زمان Save را طولانی می‌کند! نکته بعدی اینکه OverWrite شده و این فکر که به ازای هر Save ورژنی می‌زند، باید بگوییم که اینطور نیست. (برای این منظور روش‌های دیگری توصیه خواهد شد که در ادامه مطلب به آن اشاره خواهیم کرد.)
برای فعال کردن این مورد شرایط زیر را برای پروژه خود در نظر داشته باشید:

  • روی سیستمی که کار می‌کنید SSAS هم بشکل Local روی همین سیستم باشد.
  • دیتای سنگینی نداشته باشید.
  • اکانت سرویس آنالیز سرویس دسترسی لازم برای پوشه پروژه شما رو داشته باشد.

وقتی این گزینه فعال می‌شود بعد از Save کردن پروژه خود، در مسیر پروژه بکاپی از دیتابیسی که دارید روی کار میکنید گرفته می‌شود.
اما مورد دوم که Workspace Retention است. این خصوصیت سه حالت رو متصور است منتهی قبل توضیح آن بهتر است ببینیم وقتی از Explicit Workspce استفاده می‌کنیم دقیقا یعنی چی؟! به تصویر زیر دقت کنید
زمانی که پروژه شما در محیط Visual Studio باز است این دیتابیس با  فرمتی که دیدید و تشکیل شده از نام پروژه_نام کاربری که پروژه رو ایجاد کرده_GUID روی آنالیز سرویس تولید می‌شود و کارهایی که شما در مدل انجام می‌دهید اینجا ذخیره می‌شود. نکته بسیار مهم اینه که هر آنچه که اینجا می‌بینید روی RAM هست! فراموش نکنید که تبولار از VertiPaq Storage Engine استفاده می‌کند که خودش بحث مفصلی دارد.
البته که این دیتابیس یک دایرکتوری روی هارد هم دارد که می‌توانید با مشاهده Propertyهای سرور مسیرش را شناسایی کنید.
و فایل‌های مربوط به این دیتابیس هم در همین مسیر موجود است.
حالا ببینیم این خصیصه چه امکاناتی ارائه می‌دهد؟!
در حالت پیشفرض گزینه Unload from memory فعال است که یعنی صرفا دیتابیس را Detach می‌کند تا RAM را آزاد کند ولی فایل روی هاردش را نگه میدارد! این کار برای این است که وقتی پروژه را باز می‌کنیم مجدد شروع به Create نکند و با یک Attach ساده پروژه به سرعت بالا بیاید.
گزینه Keep in memory هم این امکان را می‌دهد که وقتی پروژه خود را می‌بندید همچنان WorkSpace Database بالا باشد و Detach نشود ولی خوب بدی این کار این است که فضای RAM اشغال می‌شود.

و گزینه آخر هم Delete workspace کلا آن فایل را هم از مسیر دیتابیس‌های SSAS پاک میکند و در صورت باز شدن مجدد پروژه باید مجددا Create شود.
اگر در حال تست زدن و تمرین هستید بهتر است گزینه Delete workspace را انتخاب کنید که وقتی کلی پروژه تستی دارید انجام می‌دهید فایل‌هاش پاک شود و هارد را اشغال نکند.
اگر پروژه سنگینی دارید و روی آن کار میکنید بهتراست گزینه Keep in memory فعال باشد تا طبیعتا پروژه به سرعت باز شود.
برای اینکه لازم نباشد برای هر پروژه جدیدی این موارد را تنظیم کنید می‌توانید از منوی Tools و در قسمت Options خصیصه‌هایی که عنوان شد را تنظیم کنید تا بشکل پیشفرض با ایجاد پروژه تنظیمات شما را در نظر بگیرد.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۰ / ۵. از مجموع ۰

اولین نفر باش

title sign
معرفی نویسنده
حمید دوست پرور
مقالات
3 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
1 دوره توسط این نویسنده
حمید دوست پرور

حمید دوست پرور متخصص هوش تجاری در پلتفرم مایکروسافت‌ و توسعه دهنده پروژه های هوش تجاری با نزدیک به پنج سال تجربه کاری، مدیر بانک اطلاعاتی و طراح سیستم یکپارچه سازی دیتا در پروژه سامانه آرشیو دیجیتال سازمان ملی زمین و مسکن، شامل طراحی و پیاده سازی انبار داده، پکیج های ETL و ELTَ، آنالیز سرویس مالتیدایمنشنال و تبولار ، Power BI و SSRS، متخصص هوش تجاری شرکت آیکو (حوزه بانکی و بازار سرمایه)، متخصص هوش تجاری و مدیر بانک اطلاعاتی پروژه سنهاب بیمه مرکزی ج ا ا ( کسب رتبه نخست کشوری همراه در زمینه خدمات، الکترونیکی کشور سالهای 96 و 97)

پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران

هر روز یک ایمیل، هر روز یک درس
آموزش SQL Server بصورت رایگان
همین حالا فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود رایگان جلسه اول
نیک آموز علاوه بر آموزش، پروژه‌های بزرگ در حوزه هوش تجاری و دیتا انجام می‌دهد.
close-link
وبینار رایگان SQL Server؛ مسیری به سوی فرصت‌های شغلی بی‌شمار       پنج‌شنبه 30 فرودین ساعت 15
ثبت نام رایگان
close-image