مقایسه Power BI با سایر رقبای آن

مقایسه Power BI با سایر رقبای آن

نوشته شده توسط: تیم فنی نیک آموز
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۴۰۲
آخرین بروزرسانی: ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
زمان مطالعه: 5 دقیقه
۴.۲
(۵)

مقایسه Power BI با سایر رقبای آن به شما کمک می‌کند تا با دانش کافی از میان ابزارهای موجود، یکی را انتخاب کنید. در گذشته، با انتشار مقاله معرفی بهترین ابزارهای طراحی داشبورد مدیریتی و هوش تجاری، به بررسی دقیق مشخصه‌های اصلی ابزارهای BI پرداختیم. در این مطلب، به این پرسش پاسخ می‌دهیم که چرا Power BI به سایر ابزارهای هوش تجاری ترجیح داده می‌شود و به‌طور کلی، حسن تمایز آن چیست؟

دوره آموزشی طراحی داشبورد با Power BI Desktop نیک آموز

کاربرد Power BI چیست ؟

Power BI یک ابزار هوش تجاری تطبیق‌پذیر است که امکان استفاده از آن، در انواع صنعت‌ها و کسب و کارها وجود دارد. برخی از کاربردهای نرم افزار پاور بی آی به شرح زیر است:

  • ساخت گزارش و تصویرسازی داده: پراهمیت‌ترین کاربرد Power BI ، ساخت گزارش‌ها و داشبوردهای جذاب و تعاملی است. این ابزار به کاربران این قابلیت را می‌دهد که داده‌های خام (Raw Data) را به بینش‌های معنادار تبدیل کنند؛ برای انجام این کار، ویژگی‌های بصری‌سازی مختلفی، ازجمله نمودارها، گراف‌ها و نقشه‌های گوناگون در این ابزار فراهم شده‌اند.
  • نظارت بر عملکرد و کارایی کسب و کار: با استفاده از نرم افزار Power BI ، سازمان‌ها می‌توانند شاخص کلیدی عملکرد (KPI) و کارایی تجاری را مانیتور و پیگیری کنند. این ویژگی، در تشخیص ترندها و بهبود مؤثر کارایی تأثیر بسزایی دارد.
  • تجزیه و تحلیل مالی: به واسطه Power BI، ادارات می‌توانند داده‌های مالی را تجزیه‌و‌تحلیل کرده، گزارش‌های بودجه‌بندی را ایجاد و هزینه‌ها را پیگیری کنند. طبیعتاً با به‌کارگیری این قابلیت، بینش‌های مفیدی درخصوص سود، هزینه‌ها و درآمد حاصل خواهد شد.
  • تجزیه و تحلیل بازاریابی: پاور بی آی این امکان را به تیم‌های مارکتینگ می‌دهد که اموری همچون تحلیل داده‌های فروش، بررسی رفتار کاربران و ارزیابی کمپین‌های مارکتینگ را انجام دهند. بدین طریق، می‌توان عملکرد فروش را مانیتور کرده و ترندهای آینده را از قبل پیش‌بینی کرد.
  • تحلیل بلادرنگ: با پشتیبانی از جریان داده بلادرنگ، سازمان‌ها می‌توانند داده‌ها را مانیتور و تحلیل کنند. این موضوع برای اخذ تصمیمات آگاهانه و مبتنی‌بر دیتا اهمیت دارد.

این بخش از مقاله به بررسی تعدادی از کاربردهای هوش تجاری اختصاص یافت؛ در ادامه قصد داریم با مقایسه Power BI با سایر رقبای آن ، شما را با مزیت‌های این ابزار کاربردی و شناخته شده آشنا کنیم.

 

کاربرد Power BI چیست ؟

 

مقایسه Power BI و سایر ابزار های هوش تجاری

مقایسه Power BI با سایر رقبای آن ، بیان‌گر برتری این ابزار به سایر گزینه‌های موجود خواهد بود. برخی از مهم‌ترین نقاط تمایز Power BI به دیگر ابزارها در ادامه بررسی می‌شوند.

تفاوت Power BI و Tableau

Power BI و تبلو (Tableau) هر دو ابزارهای مشهور هوش تجاری به شمار می‌روند و کاربر می‌تواند از آن‌ها به منظور تصویرسازی و تحلیل داده بهره‌مند شود. با این وجود، بررسی و همچنین مقایسه Power BI و Tableau ، نشان می‌دهد که پاور بی آی مقرون‌به‌صرفه‌تر از تبلو است و برای سازمان‌های در ابعاد گوناگون، انتخاب مناسب‌تری خواهد بود. علاوه‌بر این، Power BI با دارا بودن قابلیت یکپارچه‌سازی با سایر محصولات مایکروسافت و رابط کاربرپسند به Tableau برتری دارد.

تفاوت Power BI و QlikView/Qlik Sense

QlikView و Qlik Sense، هردو از ابزارهای هوش تجاری هستند که توسط شرکت Qlik توسعه داده شده‌اند. این دو ابزار، دارای قابلیت‌های مشترکی همچون، مدل‌سازی انجمنی برای داده‌ها، امکان اکتشاف داده به‌صورت آنی و پشتیبانی مناسب هستند. با این وجود، اگر بخواهیم QlikView/Qlik Sense را در روند مقایسه Power BI با دیگر رقبای آن در نظر بگیریم، مزیت‌های Power BI تجلی خواهد کرد. Power BI بدون هیچ نوع چالشی با سایر محصولات اکوسیستم مایکروسافت یکپارچه‌سازی می‌شود و این موضوع، برای برخی از سازمان‌ها نقش حیاتی دارد. علاوه‌بر این، Power BI به آپدیت‌های مداوم و بهبودات متعدد مشهور است. برای آشنایی بیشتر با این ابزار، پیشنهاد می‌کنیم مقاله کلیک ویو چیست؟ آشنایی با بخش های مختلف نرم افزار و اسکریپت نویسی در QlickView را مطالعه کنید.

تفاوت Power BI و Looker Studio

هرچند Looker Studio به شما امکان ساخت داشبوردهای ساده را می‌دهد؛ اما اگر استراتژی هوش تجاری سازمانی تعیین ارتباط میان جداول از منابع مختلف را دربرگیرد، Power BI قابلیت‌هایی مطلوب‌تری را برای مدل‌سازی و عملیات پیچیده‌تر دارا خواهد بود. درحقیقت، Power BI ویژگی‌های پیشرفته‌تر و جامع‌تری در مقایسه با Looker Studio به شما ارائه می‌دهد.

تفاوت Power BI و Domo

به‌عنوان یک ابزار هوش تجاری، Domo سرشار از امکانات و قابلیت‌های مختلفی است. با این وجود، می‌توان این ابزار را در مقایسه با Power BI ، محدودشده در نظر داشت؛ زیرا Power BI از طیف وسیعی از Data Connector های گوناگون پشتیبانی می‌کند و تنوع نمودارها، گراف‌ها و نقشه‌های سفارشی در آن بالاتر است.

تفاوت Power BI و Sisense

Sisense یک پلتفرم هوش تجاری است که به منظور یکپارچه‌سازی دیتا، تحلیل و تصویرسازی استفاده می‌شود. مقایسه Power BI و Sisense نشان می‌دهد جامعه فعالان Power BI گسترده‌تر است و به دنبال آن، منابع آنلاین، Forum ها و اکستنشن‌‌های شخص ثالث (Third-Party Extension) غنی‌تر دارد. این ویژگی مثبت، در مواقعی مناسب است که کاربر نیاز به منابع یادگیری متعدد دارد یا از سایر افراد پشتیبانی و راهنمایی می‌خواهد.

تفاوت Power BI و Zoho Analytics

اگر شما در حال حاضر از محصولات مایکروسافت استفاده می‌کنید یا اکوسیستم مایکروسافت در سازمان شما جایگاه قدرتمندی دارد، بهتر است از Power BI و مزیت‌های آن بهره‌مند شوید؛ زیرا Power BI با سایز ابزارهای مایکروسافت، شامل Excel ، Azure و SharePoint سازگار است. علاوه‌بر این، سادگی استفاده از پاور بی آی و رابط کاربری جذاب آن، Power BI را به یکی از مطلوب‌ترین ابزارهای هوش تجاری تبدیل کرده است.

تفاوت Power BI و Klipfolio

در ادامه مقایسه Power BI با سایر رقبای آن ، می‌توان به مزایای پاور بی آی به Klipfolio اشاره کرد. قابلیت یکپارچه‌سازی با محصولات مایکروسافتی، انتخاب‌های بصری‌سازی غنی، پشتیبانی از قابلیت‌های تحلیلی پیشرفته، رابط جذاب و امنیت بالا، همگی از نکات مثبت Power BI به شمار می‌روند.

تفاوت Power BI و Dundas BI

هرچند Dundas BI نقاط قوت متعددی دارد و به نوعی می‌توان آن را یکی از بهترین ابزارهای هوش تجاری در نظر گرفت؛ اما هزینه‌های مربوط به این ابزار براساس فاکتورهای مختلف، متفاوت است و شاید استفاده از آن برای تمامی پروژه‌ها مقرون به‌صرفه قلمداد نشود.

 

مقایسه Power BI و سایر ابزار های هوش تجاری

 

مقایسه Power BI با سایر رقبا : چرا این ابزار برتری دارد؟

در این مقاله، مهم‌ترین ویژگی‌های مثبت Power BI نسبت به سایر ابزارهای هوش تجاری شرح داده شدند. Power BI به دلیل قابلیت‌هایی مانند آپدیت بلادرنگ داده‌ها، انعطاف‌پذیری بالا، پشتیبانی از Data Connector های گوناگون و سایر موارد، یک گزینه ایده‌آل برای ایجاد داشبورد و تصویرسازی داده‌ها به شمار می‌رود. به‌طور کلی، انتخاب ابزار BI به فاکتورها گوناگونی ازجمله ترجیحات سازمان، اهداف تجاری و نیازمندی‌ها بستگی دارد و نمی‌توان یک ابزار را به‌صورت مطلق مناسب تمامی کسب و کارها درنظر داشت. با این وجود، Power BI در اغلب موارد، برتری خود را در حوزه‌ها و صنایع مختلف اثبات کرده است.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۴.۲ / ۵. از مجموع ۵

اولین نفر باش

title sign
دانلود مقاله
مقایسه Power BI با سایر رقبای آن
فرمت PDF
4 صفحه
حجم 0/2 مگابایت
دانلود مقاله
title sign
معرفی نویسنده
تیم فنی نیک آموز
مقالات
313 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
تیم فنی نیک آموز
پروفایل نویسنده
title sign
معرفی محصول
title sign
دیدگاه کاربران

ثبت‌نام دوره‌های آنلاین تابستانه نیک‌آموز شروع شد 🏄
مشاهده سرفصل و رزرو رایگان
close-image