درباره نویسنده

غلامحسین عبادی

غلامحسین عبادی

غلامحسین عبادی هستم، سوابق حرفه‌ای من به شرح ذیل است: ۱- ۸ سال سابقه کار به عنوان برنامه نویس در شرکت خودرو سازی سایپا، ۲- ۱۱ سال سابقه کاری در شرکت ایران خودرو به عنوان رئیس برنامه‌های کاربردی و ۴ سال آخر مسئول دیتابیس، ۳- ۴ سال سابقه DBA در شرکت داده ورزی سداد، ۴- دارای مدرک MCSD مایکروسافت از کشور امارات، ۵- دارای مقالات متعدد در ماهنامه تجارات الکترونیک ۶- بیش از یک سال سابقه DBA در شرکت خدمات رایانه‌ای امید، ۷- مدرسی SQL Server در برخی سازمان‌های دولتی ۸- ۱۶ سال سابقه تدریس در دانشگاه‌ها و سازمان‌های مختلف ۹- مولف کتاب‌های متعدد در حوزه برنامه نویسی و SQL Server

2 دیدگاه

 1. مهیار هوسمی

  مهیار هوسمی

  سلام. ممنون از مقالات خوب شما
  همیشه برای من جای سوال بود که چرا در Maintenance Plan پارامتر BufferCount برای تنظیم وجود نداره و باید در اسکریپت اضافه نمود. با توجه به تجربه دیروز این حدس رو میزنم (سناریو من) :
  درحال تهیه بک آپ فول از سرور آرشیو با تنظیمات Data Transfer بودم و پارامتر BufferCount هم 250 بود. لاگ بک آپ سرور اصلی هم بر روی همین سرور آرشیو ذخیره می شود. در حین گرفتن فول بک آپ، لاگ بک آپ چند کیلوبایتی با سرعت بسیار بسیار پایین در حال انجام بود (لاگ بک آپ 200کیلوبایتی که قبلا چند صدم ثانیه طول می کشید اینبار حدود 10 دقیقه طول کشید). چرا؟ چون من تمام بافر سرور رو مشغول به گرفتن فول بک آپ کردم و بافری بسیار محدودی برای تهیه لاگ بک آپ تخصیص می گرفت.
  نتیجه : انتخاب BufferCount درست بسیار حساس بوده و استفاده کورکورانه از آن در هنگام گرفتن چند بک آپ همزمان باعث کندی بسیار شدید سرور می شود. شاید به همین خاطر تنظیم BufferCount در Maintenance Plan دیده نمی شود تا با تنظیمات پیش فرض عملیات بک آپ صورت پذیرد و از اختلال در سیستم ها جلوگیری شود.

  پاسخ
 2. غلامحسین عبادی

  سلام دوست عزیز :
  کاملا صحیح می فرمایید. به خاطر همین است که در هنگام تنظیم پارامترهای BufferCount و Maxtransfersize و BlockSize خیلی باید با احتیاط عمل نمود. تا بهترین شرایط را فراهم نمود. اگر بخوام یک نمونه مشابه را مثال بزنم بحث مربوط به Fill Factor هست. یکی از راههای رفع Fragmentation تنظیم آپشن مربوط به Fill Factor (میزان فضای آزاد یک Page) می باشد. معمولا ابتدا مقدار این آپشن را با عدد 95 شروع کنیم و بعد مانیتور کنیم اگه بازم نیاز بود اون رو کاهش داده و به 90 تغییر میدهیم و الی آخر. نکته خیلی خیلی مهم اینکه بر روی فیلدی که کلاستر ایندکس است به هیچ عنوان نباید Fill Factor تنظیم نمود.

  پاسخ

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به نیک آموز می باشد.
این سایت توسط تیم آموزش برنامه نویسی نیک آموز مدیریت می شود.