درباره نویسنده

مسعود طاهری

مسعود طاهری

عاشق علیرضا (پسرم) و همسرم. در ضمن SQL Server را هم دوست دارم.

68 دیدگاه

 1. Mostapha

   متاسفانه فیلم صدا نداره. یا لااقل روی سیستم من صدا نداره

  پاسخ
  1. فرید طاهری

   فرید طاهری

    سلام
   فیلم از بابت صدا مشکلی ندارد. شاید چون MP4 هست باید Codec نصب کنید روی سیستم خودتان. البته شاید.
   ولی الان باز دانلود کردم و صدا کاملا گویا هست.

   موفق باشید

   پاسخ
 2. بهزاد عبادی

  خسته نباشید جانانه به تمامی تیم بزرگ نیک اموز

  پاسخ
 3. حسین خوش رفتار منفرد

  حسین خوش رفتار منفرد

   جواب سوال 1 :

  در جداول کوچک fragmentation نمیتونه تاثیر زیادی روی بازدهی داشته باشه. چرا که تخصیص  هشت page اول از بسط ترکیبی بهره میبره و این میتونه در هرجایی از دیتابیس قراربگیره. هرمقدار هم که rebuild صورت بگیره در این فرآیند تغییر حاصل نمیشه. 
  بهترین نتیجه معمولا وقتی حاصل می شود که حداقل 1000تا page وجود داشته باشد سپس rebuild انجام شود. در حقیقت این عمل در یک آستانه خاص باید انجام بشه تا بهترین نتیجه رو داشته باشه.
  جواب سوال2 :
  به دلیل استفاده از nolock .  هنگامی که صفحه ای split می شود،برروی  تمامی داده های آن تاثیر گذاشته  میشود حتی آنهایی که دقیقا مربوط به رکورد مورد نظر نیستند. البته بستگی به حالت page split و نحوه ذخیره سازی داده هم دارد.
  پاسخ
  1. مسعود طاهری

   مسعود طاهری

   حسین جان سلام

   پاسخ شما کاملا درست و علمی بود
   متشکر
   پاسخ
 4. حسین خوش رفتار منفرد

  حسین خوش رفتار منفرد

  ادامه جواب2 : راهکاری جایگزین استفاده از nolock استفاده از Snapshot isolation level است. با این روش کاربران در حال خواندن از بانک مزاحم کاربران در حال نوشتن در بانک نمیشوند و تاثیر بسزایی در کاهش lock block ها خواهد داشت.

  پاسخ
 5. رامین

  جواب سوال اول)

  این موضوع بر میگرده به اندازه ایندکس. در ابتدا تعداد Page های جدول ۹ تا است و دیتاهای وارد شده هر کدوم بخشی از این ۹ صفحه رو
  پر کرده اند و بنابراین اندازه fragment_count =page_count شده است. با Rebuild کردن ایندکس تمامی داده ها Defrag ‌شده اما
  همچنان پراکندگی وجود داره (fragment_count=4). Rebuild
  کردن های بعدی هم بعلت کوچک بودن سایز ایندکس توسط SQL Server نادیده گرفته می شوند و بنابراین بی تاثیر خواهند بود. دلیل این امر هم این هست که ایندکس های با سایز
  کوچک بر روی mixed extent ها ایجاد
  می شوند و از اونجا که این نوع extent ها توسط اشیاء دیگر هم
  مورد استفاده اشتراکی قرار می گیرند ممکن است rebuild یا reorganize باعث کاهش میزان پراکندگی
  نشود.

  جواب سوال دوم)

  شما با نوشتن عبارت With(NoLock)‌ در
  واقع سطح Isolation Level رو به ReadUnCommited تغییر داده اید. با این کار گرچه میزان همزمانی
  تراکنش ها بالا رفته اما به تراکنش Select این امکان رو دادید که بتونه داده های Commit نشده
  سایر تراکنش ها رو هم بخونه که در این صورت احتمال بروز خطا در داده های واکشی شده
  بالا رفته. این کار همون خوندن داده های کثیف یا Read dirty
  data است.
  برای جلوگیری از این شرایط کافیه که سطح Isolation Level رو بر روی یکی از گزینه های Snapshot یا Read
  Commited‌قرار بدید.

  پاسخ
  1. مسعود طاهری

   مسعود طاهری

   جناب رامین عزیز

   پاسخ شما هم کاملا صحیح است. فقط اگر در قسمت دوم هم به مسئاله Page Split اشاره می کرده اید نور علی نور می شد. 
   خیلی عالی
   پاسخ
 6. سید سیاوش گلچوبیان

  سید سیاوش گلچوبیان

   سلام و تشکر از ویدیو خوب شما. در جواب سوال اول باید گفت اگر، از TF 1118 استفاده نکرده باشیم، به صورت پیش فرض هشت Page اول دیتا (64 کیلوبایت اول) در Mixed Extent ها ذخیره میشوند (و دستور Rebuild بر روی Page های درون Mixed Extent نمیتوانند اقدام موثری انجام دهند زیرا Page های جداول دیگر نیز در آن وجود دارد و آنها را Move نمیکند) و زمانیکه حجم دیتای جدول بیش از 64KB شد SQL Server دیگر از Uniform Extent ها جهت ذخیره سازی استفاده میکند (و این جایی است که دستور Rebuild اثر گذار میشود)، به همین دلیل معمولا جداول کوچک Fragmentation های بالایی دارند.

  در پاسخ به سوال دوم نیز، با توجه به آنکه در جدول به طور مداوم در حال Insert هستیم و همچنین بر روی جدول Index نیز داریم، پس طبیعتا همزمان با درج یا حتی آپدیت رکورد های جدول فرایند به روز شدن ایندکس ها را نیز داریم و از آنجا که کلید ایندکس ما بدلیل استفاده از GUID به صورت فزاینده-ترتیبی (Sequential) نمیباشد، پس مدام با مشکل Page Split (نصف شدن Page ها) در ایندکس ها روبرو میشویم (چه ایندکس ما کلاستر باشد و چه نباشد این اتفاق رخ میدهد)، حال وقتی با With (Nolock) اقدام به کوئری زدن میکنیم، مشکل Page Split خود را در حین Range Scan/Allocation Scan نشان میدهد و باعث میشود که رکوردهای کمتر یا گاها رکوردهای تکراری (بیشتر) خوانده شوند. راه حل نیز میتواند عدم استفاده از Nolock یا استفاده از Isolation Level باشد
  (متاسفانه نوشتن از صحبت کردن خیلی سخت تره و بیشتر حوصله طلب میکنه، به همین دلیل از کم بودن توضیح عذر خواهی میکنم)

  پاسخ
  1. مسعود طاهری

   مسعود طاهری

    سیاوش جان پاسخ شما کاملا درست و علمی است

   شما دقیقا مثل حسین عزیز پاسخ کامل را ارئه داده اید.
   متشکرم
   پاسخ
 7. سپهر صفایی

   پاسخ سوال اول:
  به دلیل اینکه با ساخت جدول برای بار اول 8 page به جدول اختصاص داده می شود و دیتای این جدول ناچیز می باشد و در همین 8 page گنجانده شده است و این جحم دیتا برای defrag شدن ناچیز می باشد. بهتز است ReIndex برای حداقل 1000page انجام شود.

   پاسخ سوال دوم:

  مشکل به دلیل وجود  PK جدول از نوع GUID می باشد و دستور NEWID به صورت ترتیبی Incremental عمل نمی کند. و داده ها در Index به همان ترتیبی که توسط دستور insert ذخیره شده اند ذخیره نمی شوند. 
  راه حل می توانید درون اپلیکیشن از دستورات C# جهت ایجاد GUID ترتیبی استفاده نمایید.
  پاسخ
  1. مسعود طاهری

   مسعود طاهری

   جناب صفای پاسخ شما هم درست بود

   درباره پساخ اول شما باید بگم درست به بحث Mixed Extent اشاره ای نشده است. اما باز هم پاسخ شما مورد قبول بود.
   در مورد پاسخ دوم شما هم باید بگم بلی روش ارائه شده توسط شما می تواند مشکل را رفع کند. البته لزومی هم نیست که GUID را از سورس ارسال کرد. می توان با تابع NewSequentialID بوسیله Default Value هم در SQL اینکار را انجام داد.
   اما در هر حال پاسخ های خوب شما در حوزه پاسخ های درست قرار گرفته است.
   موفق باشید
   پاسخ
 8. علی حاجی آبادی

  علی حاجی آبادی

   1- با توجه به نوع ایندکس (Primary key و  Unique CLUSTERED INDEX) مشخصا داده های موجود در فیلدهای تاثیرگذار در ایندکس، منحصر بفرد هستند – یعنی هیچ دو رکوردی (در مثال در فیلد RecordID) داده یکسان ندارند، در نتیجه Fragmentation این نوع ایندکسها (PKey ها) از مقدار مشخصی کمتر نخواهد شد

  2- وقتی در یک دستور Select از کیورد (WITH (NOLOCK استفاده میشود، رکوردهایی که transaction آنها هنوز COMMIT نشده اند، خوانده میشوند – یعنی داده هایی که ممکن است هرگز در بانک ثبت نشوند خوانده میشوند – اتفاقی که در حلقه loop مثال زده شده رخ میدهد

  پاسخ
 9. مجتبی شهریور

  مجتبی شهریور

   سلام
  من دانلود کردم  عالی بود
  امیدوارم برنده بشم

  پاسخ
  1. فرید طاهری

   فرید طاهری

    سلام. متشکرم از شما
   برای برنده شدن در مسابقه بایستی پاسخ ارسال کنید.

   پاسخ
 10. بهرام رمضانی

   پاسخ 1 : از انجا که بعد از هر بار پاک کردن فرگمنشن در واقع دیتا های موجود در page های دیتابیس مرتب شده و فضای اضافی موجود در انها پاک می شود پس بعد از یک بار اعمال کردن این دستور دیگر فضای زایدی وجود ندارد و این عدد ثابت می ماند.
  پاسخ 2 : به دلیل استفاده از WITH(NOLOCK) در کوئری مذکور مشکل ایجاد می شود.زیرا متغیر سالاری توسط چندین کوئری که اجرا کرده ایم در حال تغییر هست و نیز از transaction استفاده نمی شود و متغیر سالاری بین این اجراهای ما در واقع به نوعی به اشتراک گذاشته می شود و ممکن است در لحظه اتمام یک اجرا ان متغیر توسط اجرایی دیگر تغییر کند.یعنی ممکن است در لحظه اتمام اجرا 100 باشد ولی در یک لحظه توسط کوئری که هنوز تمام نشده است به 90 تبدیل شود و جواب کوئری تمام شده 90 شود و راه حل این است که باید هر کوئری در یک ترانزکشن جدا اجرا شود و بدن دستور nolock

  پاسخ
 11. بشیر محمودی

   پاسخ سوال 1: به علت اینکه تعداد پیج های جدول 8 عدد است. و ظاهرا sql  8 صفحه اول ایندکس ها و جداول را از extent های غیر یکپارچه استفاده می کند. و ممکن است که همه پیج ها از یک extent نباشند می توان گفت که ممکن است که حداکثر 8 فراگمنت برای هر پیج داشته باشیم.

  پاسخ سوال 2: به علت دستور WITH(NOLOCK) ممکن است یک ردیف را دوبار یا بیشتر بخوانیم یا اصلا نخوانیم.

  پاسخ
  1. مسعود طاهری

   مسعود طاهری

    آقای محمودی عزیز پاسخ اول شما درست است. این موضوع همان مسئاله Mixed Extent است. در مورد پاسخ دوم هم باید بگم که شما به یکی از مباحث مهم هم اشاره کرده اید همان بحث Duplicate Record در With Nolock است. 

   استفاده از With Nolock در شرایطی ممکن است باعث Duplicate Record شود. دقیقا همین شرایط مثال که با بوجود آمدن Page Split بوجود می آید.
   در هر حال پاسخ شما جزء پاسخ های صحیح بود
   موفق باشید
   پاسخ
 12. محسن ولی زاده

   

      

  پاسخ سوال 1: سیستم فایل در سیستم عامل به این شکل عمل می کند که فایل ها را در فضاهای خالی (یا بلااستفاده) دیسک ذخیره می کند. به مرور زمان با حذف و اضافه شدن فایل ها، فضاهای خالی به صورت پراکنده در دیسک پدید می آید. برای فایلی که نمی تواند در یک فضا جا بگیرد، آن فایل به صورت صفحات کوچکتری درآمده و انتهای فایل با اشاره گر به آدرس صفحه بعدی مشخص می شود. بدیهی است که خواندن فایلی که به طور پراکنده بر روی دیسک ذخیره شده است مستلزم حرکت بیشتر هد و انتظار برای رسیدن به قطاع مورد نظر می گردد و هر چه تعداد صفحات بیشتر باشد زمان نهایی خواندن فایل طولانی تر می شود. به همین ترتیب وقتی فایل دیتابیس بزرگتر میشود، صفحات بیشتری تولید می کند و پراکندگی داده ها بیشتر می شود. وقتی که فایل ها (ایندکس ها) بازسازی می شود، صفحات مرتبط به هم نزدیک می شوند، طوری که بیشتر از آن امکان همجواری وجود ندارد. به همین دلیل اگر بازسازی را چندین بار تکرار کنیم نتیجه بهتری حاصل نخواهد شد.

  پاسخ سوال 2: به نظر میرسه برای جواب به این سوال باید به سراغ شیوه اجرای کوئری ها در اس کیو ال سرور رفت. از اونجاییکه هر رکورد بیشتر از یک کیلوبایت فضا میگیره و قراره 500000 بار این رکورد درج ببشه، حجم فایل دیتابیس به سرعت رشد میکنه و چون ایندکس بر روی کلید اصلی صورت میگیره و کوئری بر اساس فیلد دیگری جستجو میشه، ضمن اینکه کوئری ها به صورت موازی در حال اجرا شدن هستند و نتیجه حاصله زمان زیادی از سی پی یو را مصرف می کند، احتمالا اس کیو ال سرور از استراتژی های دیگری برای جستجو استفاده می کند. به نظر میرسه در این حالت، اس کیو ال سرور از بافر یا Cache جواب را استخراج کرده باشد. یا شاید اتفاق دیگری رخ می دهد که من نمیدانم! (مثلا هنگام ثبت نظر با مرورگر اینترنت اکسپلورر پیغام “خطا: لطفا دیدگاهتان را بنویسید.” ظاهر می شود!!)

  پاسخ
 13. محمد آریان پور

  پاسخ سوال 1: هشت پیج اول در mixed extends قرار می گیرند و rebuild کردن روی آنها تاثیر ندارد.

  پاسخ سوال 2: هنگامی که از nolock استفاده می کنیم ممکن است dirty read داشته باشیم به همین دلیل جواب دقیق نمی شود. که به جای آن میتوان از READPAST استفاده کرد.
  پاسخ
 14. مهدی حاجی میرزایی

  سوال 1)

  فکر می کنم
  چون فیلد RecordData ایندکس ندارد. وقتی که ایندکس را  Rebuild فیلد  RecordData فرگمنت نمی شود
  یا یکی از دلایلش این است که فرگمنت به طول اندازه فایل که دیتابیس انجام می دهد و چون داده ما تغییری نکرده  یا  سایز فایل دیتابیس تغیر نکرده این درصد ثابت می ماند

  سوال 2)
  چون که از دستور WITH(NOLOCK) استفاده کردید به این معنا وقتی که
  رکوردی درحال پردازش یا خواندن باشد این رکورد را نمی بیند که این عمل
  باعث میشه Query از رکوردهایی که lock هستند عبور کنه پس شاید همه رکوردها رو نبینین
  و برای راه کار می تو به جای nolock از دستور WITH(READPAST) استفاده کرد

  پاسخ
 15. آرمان فلاح

    پاسخ سوال 1 : به خاطر کوچک بودن حجم ایندکس ، در واقع REBUILD کردن روی ایندکس های که Page_count کوچکتر از 1000 است کار اضافی است و تاثیری روی عملکرد دیتابیس ندارد 

  پاسخ سوال 2 : به خاطر وقوع Page Split است که در query از with no lock استفاده شده است و به این حالت dirty read اصطلاحا گفته می  شود و به جای استفاده از no lock می توان از Isolation Levelهای  READ COMMITTED , SNAPSHOT استفاده کرد (در SNAPSHOT lock هم اتفاق نمی افتد)
  پاسخ
  1. مسعود طاهری

   مسعود طاهری

   آرمان عزیز
   راه حل دوم شما اوکی بود. پاسخ اول شما هم درست است. نکته ای هم که باعث بوجود آمدن این مشکل در سوال یک شده است mixed Extent است. اما در هر حال پاسخ شما هم پذیرفته شد.
   موفق باشید
   پاسخ
 16. ابوذر عسگری

   پاسخ سوال 1:

  اصولا کلید اصلی جدول نحوه چیدمان فیزیکی درج رکورد ها در پیج ها مشخص می کند لذا معمولا به صورت Identity در نظر می گیرند که سیستم خودش تولید نماید و به صورت مرتب و پشت سرهم می باشد حالا با توجه به همین تئوری می توان گفت به دلیل اینکه کلید اصلی مرتب نمی باشد فرگمنتیشن از یک سطح کمتر نخواهد شد.
  پاسخ سوال 2:
  به دلیل مسائل مربوط به Transaction می باشد چون در دستور sum از with(nolock)  استفاده شده و همزمان در یک session دیگه عملیات درج رکورد در حال اتفاق می باشد جدول در سطح رکورد قفل می باشد که اصطلاحا رکورد کثیف گفته می شود به همین دلیل در زمان هایی یک به دلیل قفل بودن خوانده  نمی شود و خروجی عدد 90 را نشان می دهد.
  پاسخ
 17. حمیدقلیپور

  حمیدقلیپور

   با سلام و احترام

  استاد گرامی باید بگم که آموزش شما بسیار عالی بود و خیلی واضح، اما حیف که فعلا سطح دانشم به اندازه سوالات مطرح شده نیست. سعی میکنم با گذراندن دوره های شما به سطح علمی بسیار بالایی در حوزه بانک اطلاعاتی برسم.
  پاسخ
  1. مسعود طاهری

   مسعود طاهری

   سلام حمید جان

   با پشتکاری که شما دارید إن شاء الله به زودی به هدف خود خواهید رسید
   موفق باشید

   پاسخ
 18. علی رحیمیان

  علی رحیمیان

   سلام.

  جواب 1: عملیات Rebuild ایندکس ها را مرتب می کند تا فضایی page ها مرتب شود و فضای خالی کمتری اشغال کنند.
  پس با یک بار Rebuild کردن ایندکس ها Fragmentation کاهش پیدا می کند و page ها  ایندکس مرتب می شوند. حال با تکرار این دستور اثری روی Fragmentation نخواهد گذاشت چون پیج ها مرتب هستند.

  جواب 2: دقت داشته باشد ما از دستور WITH(NOLOCK) استفاده کرده ایم.
  در این مساله عملیات درج پیوسته در حال انجام است. به طور همزمان چند عملیات select با WITH(NOLOCK) در یک حلقه در حال اجراست.

  من این مسئله رو با این تغییر نیز تست کردم:
  INSERT INTO Employees (EmployeeID,Salary) VALUES ( CAST(RAND() * 1000000 AS INT), 5)
  بازهم جواب 90 ویا 110 می شود. یعنی مقادر 10 یکی از رکورد های قدیمی 1 کم یا یکی بیشتر خوانده می شود.

  اگر قرار بود که یکی از رکورد ها جدید رو اشتباها می شد مقدار باید 95 یا 105 باشد.

  در حالتی که مقدار 90 می شود: احتمالا یکی از لیست های پیوندی پیج ها قدیمی که در حال بروز رسانی است گم شود.

  ودر حالتی که مقدار 110 می شود: به نظر میرسد که در زمان درج یک رکود حالتی وجود دارد که آدرس پیج رکورد جدید با یکی از پیج های رکوردی که قبلا ذخیره شده است برابری میکند و احتمالا سیستم اشتباها مقدار رکورد قدیمی رو دوباره میخواند.

  پاسخ
  1. مسعود طاهری

   مسعود طاهری

   جناب رحیمیان عزیز 

   تست شما برای سوال دوم هم درست بود. در برخی مواقع عدد 110 به عنوان نتیجه بر می گردد. قفل شن صفحه را درست تشخصیص داده اید. 
   باید این رو هم اضافه کنیم که Page Split باعث بوجود آمدن این مشکل شده است. و در این حالت With Nolcok باعث خواندن دوباره شدن یک رکورد شده است که شما عدد 110 را در نتیجه گرفته اید. 
   پس باید این رو بدانیم که With NoLock در برخی مواقع باعث بوجود آمدن Duplicate Record می شود.
   موفق باشید
   پاسخ
 19. عباس لایقی

  سلام و تشکر از سایت بسیار خوب شما
  This is by-design.

  For small tables, usually performance impact
  on fragmentation is undectable. The first 8 page allocation would be
  from mixed extents and mixed extents could be anywhere in database
  files. Rebuilding indexes would not change this nature.

  If you
  have a small table, those mixed pages weight a lot during fragmentation
  calculation; therefore, rebuilding index may not reduce fragmentation.
  (As matter of fact, I could easily construct a case that fragmentation
  increases after rebuild.) Those fragmentation would not be a pain for
  your query performance; so basically you can ingore them.

  When
  page counts of an index reaches to certain big size (for example, 1000
  pages), then fragmentation may start to impact performance. Rebuilding
  index should reduce fragmentation.

  Another thing to consider is
  that how high the fragmentation is. If it is < 10%, it is hard for
  rebuilding to reduce more (we never could 100% guarantee that you can
  reach 0% fragmentation; with mixed page allocation, it is a hard goal to
  achieve).

  If you don’t care about space utilization, you can
  use undocumented trace flag 1118 to disable mixed page allocation, but I
  am not recommend it (this trace flag usually is used in tempdb for
  reducing SGAM contention).

  پاسخ
 20. هادی جباری دارستانی

   پاسخ سوال اول :

  با توجه به اینکه شما فیلد RecordData رو nvarchar(8000) در نظر گرفتید
  و با استفاده از دستور
  Replicate یک کلمه ی 4 حرفی رو تکرار کردی حجم هر
  رکورد میشه حدود 7200 بایت

  و از اون طرف هر Page در SQL 8 کیلوبایت
  هستش و هر رکورد بالا در یک
  Page قرار میگیرد این در صورتی است که هر رکورد
  90 درصد فضای یک پیج رو اشغال میکند به همین دلیل در زمان
  Rebuild کردن ایندکس
  هیچ وقت نمیتواند فضای خالی را با رکورد دیگری پر کند و همیشه ایندکس پراکنده می
  ماند.

   

  پاسخ سوال دوم :

  با توجه به اینکه یکی از کارهای اصلی ایندکس مرتب سازی
  رکوردها میباشد در زمان درج رکورد جدید مرتب سازی رکورد ها در ایندکس همچنان پابرجاست
  یعنی وقتی رکورد جدیدی درج میکنیم
  SQL این رکورد را در جای مناسب خود بین رکورد
  های موجود در ایندکس قرار میدهد و در این زمان باعث میشود
  Page هایی که این
  رکورد ها در آن قرار دارند لاک شوند

  در مثال برای فیلد PK جدول نوع GUID در نظر گرفته
  شده است و بنابر توضیحات بالا مرتب سازی ایندکس روی این فیلد انجام میگیرد

  زمانی که 500 هزار رکورد شروع به درج شدن میکنند با توجه به
  اینکه
  GUID جدید ایجاد میشود ممکن است بین رکورد هایی که EmployeeID آنها برابر با
  -1 باشد درج شوند و باعث جابجایی رکوردها و
  Lock شدن Page ها شوند که
  مورد باعث اختلال میشود

  برای جلوگیری از این مشکل دو روش پیشنهاد میشود

  1-     
  تغییر در طراحی جدول و استفاده از PK با نوع INT  و Auto
  Identity

  در این
  روش هیچگاه مرتب سازی رکورد ها لازم نیست و در نتیجه لاک بودن و جابجایی رکوردها
  را نداریم چون تمامی رکوردها بعد از 10 رکوردی که
  EmployeeID آنها -1 میباشد
  درج میشوند

  2-     
  گذاشتن یک ایندکس روی جدول Employee بر روی فیلد
  های
  EmployeeID , Salary و غیر فعال کردن Page Lock روی این ایندکس

  پاسخ
  1. مسعود طاهری

   مسعود طاهری

   جناب جباری عزیز 

   در مورد پاسخ دوم شما باید اشاره کنم که به نکته Page Split اشاره کرده اید و راه حلی هم که ارائه داده اید درست بود اگر مقدار GUID یا کلید به صورت Sequential باشد مسئاله Page Split نخواهیم داشت.
   در هر حال پاسخ های شما جزء پاسخ صحیص بوده است
   موفق باشید
   پاسخ
 21. tiyara9090@hotmail.com

  tiyara9090@hotmail.com

   سلام
  مرسی از آموزش خوبتون استاد طاهری واقعا عالی بود
  آموزش sql server 2016 کی شروع می کنید

  پاسخ
  1. مسعود طاهری

   مسعود طاهری

   سلام

   إن شاء الله به زودی. در حال آماده سازی مطالبدوره هستیم
   پاسخ
 22. e.ak

   پاسخ سوال 1 به دلیل اینکه تغییرات dml در بانک اطلاعاتی رخ نداده مقدار fragmantaion تغییر نکرده و پس از هر بار اجرا همانمقدار قبلی را نشان نمیدهد

  پاسخ سوال 2  در دستوراجراشده از with noclockاستفاده است و باعث می شود که داده صحیحی را نشان نداده و عدد 90 هم به خاطر همین موضوع نشان داده و به دلیل اینکه یکی از آدی ها تغییرکرده ودر مجموع عدد90 را نشان میدهد.
  پاسخ
 23. ساناز احمدی

  ساناز احمدی

   سلام
  عالی بود ولی کاش هرچهزود تر آموزش sql server2016 را شروع می کردید

  پاسخ
 24. زهرا کوچکیان

  سلام باید حوابها  از کجا وارد کنیم

  پاسخ
  1. مسعود طاهری

   مسعود طاهری

   سلام

   جواب ها را باید در همین صفحه وارد کنید. 
   پاسخ
 25. زهرا کوچکیان

  جواب سوال اول
  دلیل این اتفاق را من در کوچک بودن جدول میدانم همانطور که در نتیجه Fragmentation مشاهده میشود تعداد صفحات ۹ است .و معمولا تأثیر عملکرد در Fragmentation شدن undectable است . همچنین باتوجه به نوع شاخص در نظر گرفته شده نیز میزان Fragmentation را در دفعات بعد یکسان مشاهده میکنیم نیز میتوانست یکی از دلایل باشد البته بعد از اینکه تست انجام دادم چنان تفاوت چشم گیری ندیدم و شاخصهای دیگر نیز بعد از چند بار به تکرار میرسیدند. البته به وسیله دستور

  WITH (ONLINE = ON)

  بعد از REBUILD نیز کمی تفاوت وجود دارد اما باز هم به تکرار نتیجه میرسیم.

  جواب سوال دوم
  به نظر من علت این است که رکوردها در حال تکثیر زیادی هستند در زمان خیلی کم وبا استفاده از یک INDEX special_ix
  روی employeed idفکر میکنم مشکل برطرف شود البته شاید استفاده از group by نیز موثر باشد

  پاسخ
 26. saeed zarei -سعید زارعی

  saeed zarei -سعید زارعی

   سلام

  پاسخ سوال 2 : این مورد مربوط به Phantom Reads در مبحث مشکلات همزمانی میباشد و راه کار آن استفاده از بهینه ساز Serializable یا HoldLock در پرس و جو   و یا قراردادن کدها در تراکنش به صورت زیر است :

  set tran isolation levelSerializable

  begin tran

  پاسخ
 27. مهران رحمتی

   پاسخ سئوال اول = به خاطر DataType فیلد ان می باشد که اگر از نوع متناسبتر و کوچکتر استفاده شود مشکل یکپارچه سازی اندیکس حل میشود

  پاسخ
 28. saeed zarei -سعید زارعی

  saeed zarei -سعید زارعی

   سلام

  جواب سوال اول : از آنجایی که حجم هر پیج 8KB است و حجم هر رکورد طبق سوال حدود 7208 بایت ، بنابراین در هر Page فقط یک رکورد ذخیره میشود و رکورد بعد در صفحه جدید ذخیره میشود .
  با این تفاسیر حدود 800 بایت از هر صفحه خالی میباشد که بنده این را پاسخ سوال یک میدانم . و راه حل استفاده از FileGroup  میباشد . چون داده های مربوط به ستون RecordData حجم بالایی را دارند و میتوان آنها را جزو LOB در نظر گرفت .

  جواب سوال دوم رو حدود 6 یا 7 ساعت قبل ارسال کردم .  داشتم به سوال اول فکر میکردم . برای همین جواب ها رو باهم ارسال نکردم .

  با تشکر از زحمات شما

  پاسخ
 29. هادی ناصحی

  ابتدا سلام می کنم به اعضای محترم سایت نیک آموز

  و تشکر می کنم از مدرس محترم آقای مسعود طاهری.
  جواب سوال اول:
  با توجه به اینکه تعداد داده ها کم است و حجم ایندکس هم بسیار کوچک است یعنی کمتر از 8 پیج است SQL ازحالت mixed extents استفاده   lمی کند و اجازه می دهد پیجهای جداول دیگر هم در این extents قرار گیرد البته برای ایندکسهای کوچک فرگمنتیشن قابل اغماض است.اما اگر حجم ایندکس جدول رشد کرده و بیشتر از 8 پیج شود به Uniform Extent سویچ کرده و فقط داده های یک جدول را در این اکستنت قرار می دهد. 

  به شکل زیر دقت کنید:

  Mixed and uniform extents

  2. جواب سوال دوم به آیزولیشن لول بر می گردد البته من دلیل دقیق را نتوانستم تشخیص دهم اما چون آیزولشن لول در حالت  Read Uncommited است(بدلیل استفاده از With Nolock)  حالت Dirty Read اتفاق افتاده است.
  پاسخ
  1. مسعود طاهری

   مسعود طاهری

   سلام هادی جان 
   تصویری که گذاشته اید خیلی عالی بود. سوال دوم هم تا حدی درست تشخیص داده اید اما اگر کمی روی آن وقت می گذاشتید جواب کاملی می توانستید ارائه کنید. در هر حال خیلی خوب بود
   موفق باشید
   پاسخ
 30. محمد

  سلام

  قرار بود امروز جواب مسابقه رو اعلام کنید. پس چی شد؟
  پاسخ
  1. فرید طاهری

   فرید طاهری

    سلام
   جواب دوستان را راس ساعت 20 امشب منتشر خواهیم کرد.

   پاسخ
 31. مجتبی شهریور

  مجتبی شهریور

   سلام
  ضمن تشکر مجدد استاد طاهری عزیز
   دوستانی که تمایل دارن بیشتر در زمینه این شاهکار اطاعات کسب کنن یا حداقل یک پیش زمینه داشته باشن این مقاله خوبا ستاد طاهری را اول حتما مطالعه بفرمایند
  مقاله :

  پاسخ
 32. حامد آتشبار

   با سلام. 

  در جواب سوال 1 به نظر من fragmentation تو جداول کوچیک تاثیری نداره.  و  تو این کوئری 8 صفحه از ایندکس اجرا میشه. و با هربا اجرای دوباره کوئری همون 8 صحفه اول ساخته میشن. برای اینکه نتیجه بهتری بگیریم باید اینکس بیشتر از 1000 صفحه داشته باشه.
  سوال دوم : زمانی که داده ای در داخل sql در حال اجرا ششدن یا ویرایش میباشد. sql با حال قفل کردن کنترولی بر رو ی اجرای دستور دارد تا زمانی که یک کوئری اجرا شود دستور دیگری برا روی آن  کوئری اجرا نگردد اما زمانی که ما از دستور NOLOCK استفاده می کنیم عملا کنترول را از sql  می گیریم و زمانی که دستور for  را بر رو داده ها انجام می دهیم و همزمان دستور دیگری را نیز اجرا می کنم باعث نمایش نتایج متفاوتی می شود. 
  اما راهکار آن : استفاده از snapshop Isolation  بجای nolock

  پاسخ
  1. مسعود طاهری

   مسعود طاهری

   حامد جان 

   راه کاری که برای پاسخ دوم ارائه داده اید اوکی است. استفاده از Snapshot می تواند مشکل را حل کند. پاسخ اول شما هم مورد تایید است. عامل این موضوع هم همان بحث Mixed Extent است
   پاسخ
 33. حامد آتش بار

  حامد آتش بار

  سلام. من جواب رو فرستادم پس چرا تو سایت قرار نگرفت.

  پاسخ
 34. هادی ناصحی

  جناب طاهری لطف می کنید خودتون هم جواب رو بفرمایید تا مغایرتها رو بدونیم.

  متشکرم
  پاسخ
 35. معصومه کارور

   سلام. اگه ممکنه پاسخهای صحیح و اسم برنده ها رو اعلام بفرمایید

  پاسخ
 36. مسعود طاهری

  مسعود طاهری

   سلام

  از همه دوستانی که در مسابقه شرکت کرده اند متشکرم
  برای ما مهم این بود که دوستان در مسابقه شرکت کنند. برای شروع استقبال عالی است.
  باز هم از شما دوستان عزیز متشکرم
  موفق باشید
  پاسخ
  1. فریبرز دلیری

      سلام
   حسین آقا ی تماسی بگیر بابا

   پاسخ
 37. حکیمه حاتمی

     باسلام و خسته نباشید ممنون از راهنمایتون.

  پاسخ
 38. جواد

      سلام خسته نباشید

  خیلی خیلی ممنون بابت سایت خوبتون 
  ببخشید یه سوال داشتم 
  من یک سایت دارم که بانک اون روی یک هاست راه دور است من می خواستم یک رکورد از جدولم رو اصلاح کنم اما شرط واسش نذاشتم و کل اطلاعات جدولم اصلاح شد لطفا کمک کنید که چطوری میتونم اطلاعات رو به حالت قبل برگردونم مجوز دسترسی به اطلاعات لاگ فایل هم ندارم 
  لطفا کمک کنید ممنون
  پاسخ
  1. مسعود طاهری

   مسعود طاهری

       سلام

   1-ایا بکاپ از دیتابیس خود دارید؟
   2- Recovery Model مربوط به لاگ فایل خود را بررسی کنید
   3- آیا لاگ بکاپ دارید؟
   در صورتیکه Log Backup داشته باشید می توانید با انجام عملیات Point In Time Recovery  به داده های قبل از تغییر دسترسی پیدا کنید. (البته باید لاگ بکاپ و شرایط اون را داشته باشید).
   با این قابلیت می توانید دیتابیس را به یک ساعت خاص (مثلا قبل از انجام دستور Update برگردونید و….)
   در غیر این صورت باید به backupها قدیمی مراجعه کنید و ببینید دیتا قبلی وجود دارد و یا خیر
   پاسخ
 39. جواد

  بکاپ دارم ولی الان در دسترسم نیست

  ریکاوری مدل روی simple است بانک پیش خودم نیست روی یک هاست راه دور است 
  نمیشه از رکورد هایی که از تابع fn_dblog بدست میاد برگردوند؟
  پاسخ
  1. مسعود طاهری

   مسعود طاهری

       سلام

   می توانید از برنامه زیر استفاده کنید البته به لاگ فایل نیاز دارید
   ترجیحا بروید سراغ بکاپ
   پاسخ
   1. مجید افتخاری

    مجید افتخاری

       ممنون از پاسختون.

 40. محسن اکبری

  محسن اکبری

  استاد عزیز ، فایل در زمان ٍExtract ، ارور میدهد .

  پاسخ
  1. آرزو محمدزاده

   آرزو محمدزاده

   با سلام و عرض ادب
   فایل بررسی و مشکلی نداشت لطفا نسخه نرم افزار فشرده ساز خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید و سپس دوباره تست نمایید.

   پاسخ
 41. امیر

  سلام مهندسان عزیز خسته نباشین
  یک سوالی داشتم لطفا راهنماییم کنید
  در اسکیو ال چطور میشه stored procedure پویا اجرا کرد که طول کراکتر های آن بیش از 4000 هزار کاراکتر باشد

  پاسخ
  1. آرزو محمدزاده

   آرزو محمدزاده

   با سلام

   متغییر را که به عنوان Dynamic String در نظر گرفتید که در اصل بنده اصلی و کوئری SP شما رو می سازد باید از متغییر های CLOB استفاده کنید.
   با استفاده از کلمه MAX می توان این کار را برای DataType های رشته ای استفاده کرد
   مثل VARCHAR(MAX)
   به طور مثال
   DECLARE @Str VARCHAR(MAX) = ‘CREATE PROC . . . . . . .’

   با تشکر از همراهی شما

   پاسخ
 42. فرنام

  با سلام.فیلم لود نمی شود و خطا می دهد.
  404 Not Found

  پاسخ
  1. آرزو محمدزاده

   آرزو محمدزاده

   درود وقت بخیر
   لطفا برای دانلود مجدد تلاش نمایید.
   با تشکر از همراهی شما

   پاسخ
 43. حسین

  سلام کسی می دونه چطوره میشه یه کوئری بنویسی بعد از همون دوباره یه کوئری دیگه از همون کوئری بگیری؟
  در واقع من می خوام 4 تا سطرِ 4 تا مونده به آخر از جدولمو سلکت کنم نمی دونم چه کار کنم

  پاسخ
  1. آرزو محمدزاده

   آرزو محمدزاده

   درود بر شما

   لینک ها بازنگری و اصلاح شد لطفا مجدد تلاش نمایید.
   تشکر از همراهی شما

   پاسخ

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به نیک آموز می باشد.
این سایت توسط تیم آموزش برنامه نویسی نیک آموز مدیریت می شود.